Čalúnený nábytok je jeden z najviac využívaných nábytkov našej domácnosti. Pridávame si ním eleganciu a pohodlie do každej miestnosti. Často ho využívame ako miesto, kde si vytvárame nezabudnuteľné spomienky s blízkymi a priateľmi. Presne pre tento dôvod by sme sa mali oň správne starať. Ako? Poďme sa na to pozrieť podrobnejšie.
Predstavte si váš čalúnený nábytok ako vysávač. Ako každý vysávač, aj tento musíte občas prečistiť alebo umyť, aby bola stále svieža a krásna. Tiež sa oboznámte s robotickým vysávačom. Prach a špinu môžete považovať za nepriateľov sedačky, alebo aj koberca. Pravidelné čistenie berte teda ako potrebné udržiavanie, ktorou udržíte znečistenie na uzde. Vždy sa snažte vysávať s čistým vreckom alebo filtrom a vysávajte všetky škáry, aby ste odstránili skrytý prach a nečistoty. Pravidelne vysávajte čalúnený nábytok, ideálne raz za týždeň. Používajte špeciálny nástavec na vysávač určený pre čalúnenie.
Teraz si predstavte, že ste skutočný dobrodruh a objavíte škvrnu na svojom nábytku. Je to ako divoké zviera, ktoré sa stratilo a blúdi po vašej džungli. Ak sa s ním stretnete, snažte sa konať rýchlo. Škvrny najľahšie odstránite, keď sú čerstvé. Použite čistý uterák alebo handričku, aby ste ju jemne odsali a absorbovali čo najviac tekutiny. Ale nikdy škvrnu neroztierajte! Tým by ste škvrnu len zhoršili.
Fľak vyčistite čo najrýchlejšie a riešte prevenciu
Ak sa vám nepodarí škvrnu odstrániť čistou handričkou, skúste použiť špeciálny čistič na čalúnený nábytok. Ale buďte opatrní! Keď nemáte dostatočné skúsenosti so silnými čističmi, pristupujte k nim ako k silnému lieku. Môžete využiť jeho veľký účinok, ale môžete si tiež spôsobiť nežiaduce vedľajšie účinky. Vždy ho skúšajte najskôr na nenápadnom mieste, aby ste sa uistili, že nespôsobíte vyblednutie alebo poškodenie látky. Po čistení použite impregnačný sprej alebo prípravok na ochranu čalúneného nábytku. Týmto spôsobom zabránite preniknutiu škvŕn a uľahčíte si ich odstránenie.
Teraz sa dostávame k najdôležitejšej časti našej dobrodružnej cesty – prevencii. Viac o prevencii píšeme na našej facebookovej stránke. Aby ste udržali svoj nábytok v najlepšom stave pravidelne ho otáčajte a prehadzujte. Tým zabezpečíte rovnomerné opotrebenie a predĺžite jeho životnosť. Nielenže zabezpečíte, aby ste jedno miesto neopotrebovali príliš, ale zároveň žiadnu časť vašej sedačky nezanedbáte úplne.
Slnečné žiarenie
Nikdy nezabudnite na ochranu pred slnkom. Premýšľajte o slnku, ako o ničiteľovi farby, ktoré vidíte radi, ale tiež spôsobuje veľké škody. Slnko vybledne farbu tkaniny a dokonca môže poškodiť vlákna. Takže ak vám to priestor dovoľuje, snažte sa umiestniť svoj nábytok tak, kde ho nenecháte vystavený priamemu slnečnému žiareniu. Buď nábytok umiestnite mimo priame slnečné žiarenie alebo použite záclony a žalúzie k obmedzeniu množstva svetla, ktoré na ňu dopadá.
Pár rád konkrétnych tipov ako udržíte svoj nábytok čo najdlhšie ako nový
1. Predchádzajte znečisteniu: Často používajte ochranné poťahy na čalúnený nábytok, hlavne pokiaľ máte domáce zvieratá alebo malé deti. Poťahy ľahko operiete a pomôžu vám chrániť čalúnenie nábytku pred znečistením a poškodením.
2. Obnovte farby: Pokiaľ máte povrch čalúnenia nábytku zájdený alebo vyblednutý, najlepšie farby oživíte viacfázovým hĺbkovým tepovaním. Jemne ho dôkladne vmasírujte do tkaniny a potom opláchnite podľa inštrukcií na obale.
3. Odstráňte nepríjemné pachy: Pokiaľ čalúnený nábytok zapácha, vysajte ho a potom ho jemne pokropte zmesou jednej časti bieleho octu a troch častí vody. Nechajte zmes pôsobiť niekoľko minút a potom ho vysajte. Ocot pomáha neutralizoval pachy. Príčiny vzniku zápachu v domácnosti si pozriete tu.
4. Pravidelne otáčajte vankúše: Otáčaním poštárov pravidelne pomôžete zabrániť ich nerovnomernému opotrebovaniu a predĺžite ich životnosť.
5. Pravidelne profesionálne tepujte: Aspoň raz za rok si nechte čalúnený nábytok profesionálne vyčistiť. Profesionálnym čistením efektívne odstránime hlboko zanesené znečistenie, roztoče, alergény a obnovíme vzhľad nábytku. Viac sa o tepovaní a roztočoch dozviete tu.
6. Odstraňovanie škvŕn: Snažte sa čo najrýchlejšie odstrašiť škvrny, aby ste zabránili ich trvalému zafixovaniu na látku. Buď si ideálne objednajte profesionálnu firmu, alebo použite vhodný čistiaci prostriedok. Prípravok na odstránenie škvŕn používajte presne podľa návodu na obale. Pri čistení používajte mierny čistiaci prostriedok a teplú vodu. Nepoužívajte píliš mnoho vody, aby ste zabránili premočeniu celého vnútra.
7. Udržujte gauč suchý: Pokiaľ na nábytok nalejete tekutinu, okamžite ju osušte čistou handričkou nebo papierovým kapesníkom. Neroztierajte škvrny, môžete ich rozmazať a zatlačiť do hĺbky látky.
8. Dávajte si pozor na mechanické poškodenie: Pri manipulácii s nábytkom sa vyhnite ostrým predmetom, ktoré by mohli poškodiť látku.
Pravidelná starostlivosť – cesta ku kráse
Starostlivosť o čalúnený nábytok neberte ako strašidelnú úlohu. Ak si zvyknete na tieto magické tipy a triky a stanú sa vašou každodennou rutinou, z vašej sedačky si spravíte čistú radosť. Jednoducho si vďaka pravidelnej starostlivosti udržíte svoj nábytok v čo najlepšom stave a bude vyzerať krásne a vydrží dlhé roky. Takže sa nebojte a vydajte sa na túto dobrodružnú cestu starostlivosti o čalúnený nábytok. Váš čalúnený nábytok vás za to bude milovať!