Robotický vysávač - pomoc pri upratovaní obrázok

Vysávaniu sa pravdepodobne nevyhnete ako nikto, ale čo ak by sme Vám ponúkli riešenie, pri ktorom by ste nemuseli byť priamo prítomný. Presne na tejto báze Vám pomôže najmodernejší pomocník pri upratovaní – robotický vysávač. Jednoducho si sám rozplánuje vysávanie celého priestoru, zmapuje všetky prekážky a v prípade nedostatku energie sám vyhľadá miesto na nabíjanie. Pri tom všetkom nemusíte byť vôbec prítomný, pretože robotický vysávač celý proces naplánuje sám. V podstate môžeme povedať, že po návrate domov si iba jednoducho sadnete, vypnete vysávač a máte vyčistenú podlahu.

V celom zázraku objavíte niekoľko vymožeností, na ktorých si založíte svoj oddych. Ako základný predpoklad jeho samostatnosti spomenieme snímač videnia, ďalej používa odpružené kolieska, vo väčšine prípadov LCD monitor a kopu iných vychytávok. Pred samotnou prácou si robotický vysávač najskôr sám zmapuje celý priestor, v ktorom bude pôsobiť. Na začiatku si vyhľadá najbližšiu stenu a pozdĺž nej obíde celý priestor. Následne túto miestnosť začne systematicky upratovať. Vysávanie sme vždy chápali ako neeodeliteľnú súčasť upratania domácnosti, preto by sme ho nezanedbávajme. Robotický vysávač si v priestore pamätá všetky prekážky, aj miesto kam sa priebežne chodí nabíjať. Každý model nabijete tošku inak, ale zhruba všetky okolo dvoch hodín. Po povysávaní celého priestoru sa vráti na nabíjacie miesto a prepne sa do úsporného režimu.

Vlastnosti, ktoré rozhodujú

Pri výbere toho najvhodnejšieho vysávača si všímajte v prvom rade jeho výšku. V žiadnom prípade nekupujte výšší vysávač ako pätnásť centimetrov, aby sa dostal pod väčšinu prekážok. Rozmýšľajte tiež nad senzorom na LCD displeji oboznamujúci naplnenie nádržky na špinu a prach. Nádržku potom iba jednoducho vyberiete a vysypete. Často využijete aj kefky, ktorými priebežne zmetá špinu z jeho okolia k jeho saciemu otvoru. Túto schopnosť využijete hlavne pri vysávaní okolo stien a rôznych predmetov.

Taktiež využijete aj senzor zachycujúci nerovnosti a zabraňujúci prepadnutiu prístroja napríklad zo schodov. Túto vlastnosť si zabezpečí infračervenými senzormi, ale môže tiež dotykovo. Keď nárazí robotický vysávač do prekážky, dotkne sa úplne minimálne. Napriek tomu by ste nemali robotu vytvárať zbytočné prekážky a čím mu veľmi zjednodušíte prácu. Jeho vlastnosti využijete ako na drevených podlahách, tak na dlažbách či koberci. Pozor by ste si mali dávať hlavne na káble na zemi, do ktorých sa môže vysávač zamotať. Inak takéhoto pomocníka oceníte hlavne, ak trpíte nedostatkom času, ste hendikepovaný, alergickí, málo pohyblivý, mate domácich miláčikov, alebo ste na dôchodku.

Podľa našich skúseností ako upratovacej, čistiacej a hĺbkovo tepovacej firmy Topservis, z robotického vysávača si spravíte vynikajúceho pomocníka.