Ako efektívne bojovať s mikroorganizmami v domácnosti

Upratovanie môžeme chápať ako bežnú rutinu, ktorá nevyhnutne patrí k našim životom. Každý z nás upratuje svoj domov, no často sa nevyhneme rôznym mýtom a nedorozumeniam, na ktoré okolo tohto procesu natrafíme. V tomto článku sa pokúsime rozbiť niektoré z najbežnejších mýtov a pomôcť vám pochopiť skutočné princípy efektívneho a bezpečného upratovania. Pričom nemáme namysli len špinavé toalety.

Náš Google profil: https://g.page/r/CUaJ-QXBOBDfEBM/review

Viac čistiaceho prostriedku viac dokáže

Prvý a veľmi bežný mýtus, ktorý často počúvame, je „Čím viac čistiaceho prostriedku, tým lepšie“. Tento mýtus je v skutočnosti ďaleko od pravdy. Predstavte si, že ste na večierku a namiesto jednej fľaše vína prinesiete desať. Bude to lepšie? Pravdepodobne nie. Rovnaká logika platí aj pre čistiaci prostriedok. Nadmerné množstvo čistiaceho prostriedku môže zanechať na povrchu nečistoty alebo mastnotu, ktorú neskôr môžete mať problém odstrániť. V niektorých prípadoch si môžete nadmerným množstvo čistiaceho prostriedku dokonca uškodiť. Častokrát si môžete spôsobiť alergické reakcie alebo podráždenie pokožky okrem toho, že daný povrch rýchlejšie ušpiníte.

Všetky dezinfekčné prostriedky zabijú 99,9% mikroorganizmov

Druhý mýtus, ktorý ste určite počuli, je: „Všetky antibakteriálne produkty zabíjajú 99,9% baktérií“. Aj keď to môže znieť ako skvelá reklamná kampaň, skutočnosť je trochu komplikovanejšia. Nie všetky antibakteriálne produkty sú rovnako účinné a nie všetky baktérie sú rovnako citlivé na tieto produkty. Antibakteriálne produkty sú navrhnuté tak, aby minimalizovali množstvo škodlivých baktérií, ale nemusia nevyhnutne zabiť všetkých 99,9% baktérií. Okrem toho niektoré baktérie môžu vyvíjať odolnosť voči týmto produktom, čo znižuje ich účinnosť v dlhodobom horizonte.

Radšej si kúpim silnejšie čistiace prostriedky

Ďalším rozšíreným mýtom je, že „jemné čistiace prostriedky sú menej efektívne ako tie silné“. Na prvý pohľad môžete povedať, že je to logické, ale v skutočnosti sa pri čistení natrápite. Pretože efektívnosť čistiaceho prostriedku nesúvisí priamo s jeho silou, ale skôr s tým, ako ho budete používať a na aký druh nečistoty je určený. Napríklad niektoré jemné čistiace prostriedky veľmi účinne využijete na odstraňovanie mastnoty, zatiaľ čo silnejšie prostriedky zužitkujete na tvrdohlavé škvrny alebo ťažké nečistoty. Na trhu nájdete množstvo čistiacich prostriedkov, ale z každým pekne nevyčistíte. Preto je niekedy na mieste opýtať sa profesionálnej upratovacej firmy, ako je Topservis.

Najlepšie poupratujete počas dňa

Takýto pocit môžete nadobudnúť prirodzene, domnievame sa, že počas denného svetla lepšie uvidíme prach a nečistoty. Avšak v skutočnosti najlepšie upracete vtedy, keď sa vám to najviac hodí. Niektorí ľudia uprednostňujú upratovanie ráno, kedy majú najviac energie, zatiaľ čo iní uprednostňujú upratovanie večer, keď majú viac času. Všetko závisí aké máte priority a kedy budete mať najväčšiu chuť upratovať.

Kúpim si vysávač s najvyšším výkonom a najlepšie povysávam

Takémuto mýtu podľahnete naozaj jednoducho, keď kupujete vysávač. Prirodzene si myslíte, že čím výkonnejší vysávač zoženiete, tým lepšie vysávate. Avšak skutočnosti s výkonnejším vysávačom nemusíte nevyhnutne zaznamenať lepšie výsledky upratovania. Oveľa pedantnejšie povysávate, ak použijete správnu techniku vysávania a budete sa venovať pravidelnej údržbe.

Ak pri upratovaní cítim chemický zápach, miesto som skutočne vyčistil

Tento mýtus stretnete naozaj často, pri tom nemusí byť správny. Ak cítite naozaj silný chemický zápach po upratovaní, skôr to znamená, že ste použili silné čistiaci prostriedky. Takými to si však môžete poškodiť zdravie. V skutočne čistom prostredí budete cítiť iba jemnú sviežu vôňu bez silného chemického zápachu. Ako docielite čistú a sviežu atmosféru sa dočítate v našom predchádzajúcom článku.

Upratujem iba vtedy, keď vidím špinu

Aj keď je tento mýtus pochopiteľný, nie je úplne pravdivý. Mnoho nečistôt a alergénov neuvidíte voľným okom, ale sa určite hromadí na povrchoch a v ovzduší. Pravidelným upratovaním si znížite množstvo voľných nečistôt a zabránite ich hromadeniu a vytvoríte si čistejšie a zdravšie prostredie.

Čím väčšia prachovka, tým lepšie povystieram

Možnože ste sa stretli stým, že čím väčšiu prachovku si zoženiete, tým lepšie upracete. Toto sa však nemusí zakladať na pravde. Veľkou prachovkou neupracete účinnejšie. Skôr sa sústreďte, aby ste prachovku používali správne. Dokonca aj malou prachovkou spravíte lepší výsledok, keď ju použijete správne.

Nahromadený prach na polici mi neublíži

Tento mýtus je veľmi rozšírený. Prach môže obsahovať alergény, baktérie a vírusy, ktoré môžu spôsobiť rôzne zdravotné problémy, vrátane alergií, astmy a iných respiračných ochorení. Preto ho určite pravidelne odstraňujte a to nielen zo zdravotných dôvodov, ale aj pre udržanie čistého a príjemného prostredia vo vašom domove. V čistom prostredí sa budete cítiť určite najlepšie.

Čistiacimi prostriedkami s prírodnými ingredienciami neupracem

Ak vyskúšate niektoré z prírodných čistidiel ako ocot alebo sóda bikarbóna, budete prekvapený. Častokrát s nimi lepšie vyčistíte ako s niektorými chemickými prípravkami. Môžete ich nájsť aj ako súčasť niektorých čistiacich prostriedkov, čím sa ich účinnosť potvrdzuje. Zároveň s nimi čistíte šetrnejšie k svojmu zdraviu a taktiež k životnému prostrediu.

Nedajte úplne na mýty a krajšie upratujte

Dúfame, že tieto informácie vám pomôžu porozumieť skutočným princípom efektívneho upratovania. Pomocou nich určite rozbijete bežné mýty, s ktorými sa okolo tohto procesu stretnete. Z upratovania si nemusíte robiť ťažkú úlohu, pokiaľ vieme, ako na to správne ísť. Buďte informovaní a nebojte sa experimentovať s rôznymi produktami a technikami. Postupne určite nájdete to najlepšie pre vás a váš domov!