Upratovanie WC nikdy nepodceňujte obrázok

Jedným z najkritickejších miest pri šírení nebezpečných mikroorganizmov sú práve toalety. Na verejných priestranstvách a v budovách sú najčastejším miestom úrazu pri upratovaní. Nedostatočná starostlivosť venovaná hygiene na WC najčastejšie zapríčiňuje šírenie ochorení. Na dlhodobo zanedbávaných toaletách je totižto najrýchlejší progres v rozmnožovaní choroboplodných baktérií. Podľa najnovších výskumom sa práve z týchto miest roznášajú nebezpečné biologické nečistoty po celých budovách na topánkach , klimatizáciou alebo rukách jednotlivých návštevníkov.

Dobre udržiavané toalety sú tým najvýraznejším faktorom, ktorý vplýva na získaný dojem a pocit ľudí pohybujúcich sa na danom mieste. Je overeným faktom, že neudržiavané WC priamo vplýva na výkon práce – podľa hesla, že iba spokojný pracovník môže robiť špičkovo svoju prácu. Spoločné toalety sú malým miestom, ktoré môže v obrovskej miere ovplyvniť výkon celej firmy, pretože práve na tomto mieste majú zamestnanci svoje súkromie a kľud. Práve preto by si mal každý zamestnávateľ dávať na toto miesto špeciálny pozor a zaisťovať tak všeobecný komfort. Nemusí to byť až tak prekvapujúce, ale podľa prieskumov práve na WC chodia ľudia najčastejšie plakať, telefonovať, robia s notebookom alebo relaxujú.

Hygiena na WC

Čistenie a využívanie záchodov k sebe neodmysliteľne patria. Na toalete sa nemusíte ani nazdať a už ste niečo chytili, hlavne ak ste práve navštívili verejne používaný záchod, pretože ako sme rozdielny ľudia, tak máme aj rozdielne hygienické návyky. Všeobecne najväčší strach majú ľudia podľa prieskumov zo záchodovej dosky. Toto však nie je ten najhlavnejší zdroj choroboplodných mikroorganizmov. Tým najkritickejším miestom  je nedodržiavanie základných hygienických návykov práve po skončení potreby – predovšetkým ak kladieme nízky dôraz na umývanie rúk. A práve nedostatočne umyté ruky sú tým kritickým faktorom, ktorý rozhoduje či sa niečím nakazíme, proti menej rizikovému sedeniu na záchodovej doske.  Aj keď ani sedenie na záchodovej doske nemusí byť tak bezvýznamným faktorom v šírení baktérií. Rozhoduje čoho všetkého sa dotkneme, než sa dostaneme k samotnému umývaniu rúk a kto všetko sa daných vecí ešte pred nami dotýkal.

Nezanedbateľným faktorom v nejednom prípade je tiež úroveň prístupu upratovačiek, pretože práve ony bývajú tými prenášateľmi, pretože v jedných rukaviciach neumyjú len WC, ale pohybujú sa aj po celej budove. Nebezpečné mikroorganizmy môžu prenášať na oblečení, na pohyblivých vozíkoch, alebo tiež môžu byť zdrojom handry, zmetáky či mopy, ktorými sa nevytierajú len zákutia na toaletách, ale aj podlaha v celých budovách.

Hygienu na toaletách nesmieme preto zanedbávať, na jednej strane musíme klásť dôraz na umývanie rúk po použití toalety, ale na druhej strane nesmieme zanedbávať ani upratovacie práce a tak eliminovať hygienické riziko, ktoré môžeme zo záchoda spraviť.

Upratovacia a čistiaca firma Topservis si je týchto skutočností dobre vedomá, preto si na túto oblasť dáva špeciálny pozor.