Upratovanie WC nikdy nepodceňujte obrázok

Jedným z najkritickejších miest pri šírení nebezpečných mikroorganizmov sú práve toalety. Verejné toalety sú najčastejším miestom úrazu pri upratovaní, s ktorým sa pri upratovaní v Bratislave stretávame. Ľudia vo veľkej miere nevenujú dostatočnú starostlivosť hygiene na WC. Pritom nedostatočnou hygienou na WC sa medzi nami najčastejšie šírenia rôzne ochorenia. Ak vstúpite na dlhodobo zanedbávané toalety, máte najlepšiu šancu sa nakaziť. Na neudržiavaných WC totižto najrýchlejšie prichádza k progresu rozmnožovania choroboplodných baktérií. Podľa najnovších výskumom práve z týchto miest roznášame nebezpečné biologické nečistoty po celých budovách. Na topánkach vynášame baktérie a prenášame si ich domov. Klimatizáciou alebo na rukách sú len ďalšie spôsoby, ako si berieme nebezpečných pasažierov so sebou.

Dobre udržiavané toalety na nás vplývajú ako najvýraznejší faktorom, ktorým získavame dobrý dojem o ľuďoch na danom mieste. Neudržiavané WC priamo vplýva na náš výkon práce – podľa hesla, iba ak sme spokojným pracovníkom, môžeme robiť špičkovo svoju prácu. Spoločné toalety sú malým miestom, ktoré môže v obrovskej miere ovplyvniť výkon celej firmy. Na spoločnom WC máme ako zamestnanci svoje súkromie a kľud. Preto by si mal každý zamestnávateľ dávať na toalety špeciálny pozor a zaisťovať tak všeobecný komfort. Nemuselo by to byť pre nás až tak prekvapujúce, ale podľa prieskumov práve na WC chodíme najčastejšie plakať, telefonovať, robíme s notebookom alebo relaxujeme.

Hygiena na WC

Čistenie a využívanie záchodov musíme brať ako neodmysliteľneú súčasť. Na toalete sa nemusíte ani nazdať a už ste niečo chytili, hlavne ak ste práve navštívili verejne používaný záchod. Pretože ako sme rozdielny ľudia, tak máme aj rozdielne hygienické návyky. Všeobecne najväčší strach máme podľa prieskumov zo záchodovej dosky. Toto však nie je ten najhlavnejší zdroj choroboplodných mikroorganizmov. Najkritickejším miestom je, že nedodržiavame základné hygienické návyky po skončení potreby. Predovšetkým ak kladieme nízky dôraz na umývanie rúk. A práve ak si nedostatočne umýjeme ruky, tie sa stávajú kritickým faktorom, ktorý rozhoduje či sa niečím nakazíme, oproti menej rizikovému sedeniu na záchodovej doske.  Síce aj keď si sadme na záchodovú dosku, nemusí to byť až tak bezvýznamný faktor v šírení baktérií. Rozhoduje čoho všetkého sa dotkneme, než sa dostaneme k samotnému umývaniu rúk a kto všetko sa daných vecí ešte pred nami dotýkal.

Nezanedbateľným faktorom v nejednom prípade je tiež, ako prístupujú k problematike upratovačieky. Pretože práve upratovačky bývajú tými prenášateľmi. Pracujú celý deň v jedných rukaviciach, neumyjú len WC, ale pohybujú sa aj po celej budove. Nebezpečné mikroorganizmy môžu prenášať na oblečení, na pohyblivých vozíkoch, alebo tiež môžu byť zdrojom handry, zmetáky či mopy. Takto nepovytierajú len zákutia na toaletách, ale aj podlahy v celých budovách.

Hygienu na toaletách nesmieme preto zanedbávať. Na jednej strane musíme klásť dôraz na umývanie rúk po použití toalety, ale na druhej strane nesmieme zanedbávať ani upratovacie práce. Týmto spôsobom musíme eliminovať hygienické riziko, ktoré môžeme zo záchoda spraviť.

V upratovacej a čistiacej firme Topservis sme si týchto skutočností dobre vedomí, preto si na túto oblasť dávame špeciálny pozor.