Ako efektívne bojovať s mikroorganizmami v domácnosti

Každý by sme mali čistiť a upratovať domácnosť na pravidelnej báze, aj keď pre väčšinu z nás to nie je každodennou súčasťou. Hoci niekoho môže brať upratovanie ako relaxačnú rutinu, druhý v tom vidí prácu, ktorú by najradšej odložili na neskôr. Bez ohľadu na to, do ktorej skupiny patríte, pravdepodobne ste už robili niektoré z týchto najčastejších chýb pri upratovaní.

Najčastejšie chyby pri upratovaní

Prvou a možno najčastejšou chybou je nedostatočné vysávanie alebo zametanie. Ľudia často podceňujú význam pravidelného vysávania a zametania podláh. Ak však podlahy nedostatočne čistíte, pravdepodobne sa vám v domácnosti hromadí prach a špina. Dlhodobo naneseným znečistením si pri tom môžete priviesť rôzne alergie a problémy s dýchaním.

Podľa štatistík ako druhú najčastejšiu chybu ľudia nesprávne používajú čistiace prostriedky. V každom prípade pozorne čítajte návody a dodržiavate odporúčané dávkovanie. Zároveň nadmerným množstvom čistiacich prostriedkov zákonite nemusíte znamenať lepšie výsledky, naopak, môžete poškodiť váš nábytok a podlahu.

Pozrite si nás na Google profile: Topservis Bratislava

 

Tretiu chybu môžeme spojiť s neporiadkom. Často sa stáva, že než začnete upratovať a máte všade rozložené veci. Ako sa hovorí, „čistota je polovica zdravia“, a to platí aj pre naše okolie. Ak máte váš priestor plný neporiadku, ťažko ho účinne upracete.

Štvrtú chybu najčastejšie robíte, ak nesprávne čistíte kúpeľne. Kúpeľňa pri tom vyžaduje osobitnú starostlivosť, pretože sa v nej nachádza mnoho baktérií. Ak nečistíte správne a pravidelne toaletu, vaňu, sprchovací kút alebo umývadlo, môže to viesť k šíreniu baktérií a plesní. Pár šikovných rád pre upratovanie v kúpeľni sme preberali v tomto článku.

Aj keď poslednou, ale nie menej dôležitou chybou, ktorú robíte je, ak nesprávne čistenie kuchynské spotrebiče. Začnete čistiť napríklad mikrovlnku zvonka a zabudnete na jej vnútro. Pravidelne čistite spotrebiče, ako sú rúry, chladničky či mixéry, aby ste zabezpečili ich nevyhnutné správne fungovanie a dlhú životnosť.

Tieto chyby nerobíte len z hľadiska čistoty a hygieny domácnosti, ale môžete tiež skrátiť životnosť vašich spotrebičov a nábytku. Zároveň môžete tiež negatívne ovplyvniť vaše zdravie a pohodu. Bez ohľadu na to, aké máte upratovacie návyky, vždy si ich buďte vedomí, ako sú dôležité a naučte sa, ako im predídete.

Ako sa upratovacím chybám teda vyhnete?

Všetky tieto chyby robíme dosť často, ale našťastie poznáme jednoduché riešenia a stratégie, ktoré vám pomôžu týmto chybám predísť. Nižšie uvádzame niekoľko tipov a rad, ktorými si zlepšíte svoje upratovacie návyky.

Ako prvým krok na ceste k lepšiemu upratovaniu si stanovte pravidelnú rutina. Napríklad pravidelné vysávanie a zametanie podlahy zaraďte ako súčasť vašej týždennej rutiny. Ak vysávate len raz za čas, prach a špinu hromadíte vo vašej domácnosti, čím si zhoršíte kvalitu vzduchu vo vašom domove. Taktiež pristupujte k jednotlivým miestnostiam systémovo a nie náhodne, aby ste nezanedbali žiadne miesto.

Čo sa týka čistiacich prostriedkov, držte sa pokynov na etikete. Vždy si prečítajte návod na použitie a dodržiavajte odporúčané dávkovanie. A pamätajte, že menej je niekedy viac. Nadmerným použitím čistiacich prostriedkov si môžete poškodiť vašu podlahu alebo nábytok a v niektorých prípadoch si môžete poškodiť vaše zdravie. Ako príklad Vám môžeme uviesť na externý zdroj o ekologických a účinných čistiacich prostriedkov.

Miesto pre všetko a všetko na svojom mieste

Pokiaľ ide o neporiadok, skúste zaviesť pravidlo „miesto pre všetko a všetko na svojom mieste“. Toto jednoduché pravidlo vám môže pomôcť udržať váš domov organizovaný a uľahčí upratovanie. Tento princíp viac rozoberáme v tomto článku: 10+1 trik ako si udržíte domácnosť najlepšie v čistote

Kúpeľňu čistite pravidelne a dôkladne, zamerajte sa na všetky časti – toaletu, umývadlo, vaňu alebo sprchovací kút. Používajte vhodné čistiace prostriedky a nástroje. Ak sa vám zdá, že je to príliš náročné, rozložte si upratovanie do viacerých dní.

A na záver, nezabúdajte na čistenie kuchynských spotrebičov. Venujte pozornosť nielen vonkajšku, ale aj vnútru spotrebičov. Pravidelným čistením predídete nahromadeniu nečistôt, ktorými ovplyvníte ich výkon a skrátite ich životnosť.

Tieto tipy a rady vám pomôžu predchádzať častým upratovacím chybám a zlepšíte si celkovú čistotu a hygienu vo vašej domácnosti. Nezabúdajte, že aj malými zmenami v upratovacích návykoch spravíte veľký dopad na kvalitu vášho života. Tieto jednoduché princípy dodržiavame aj pri našom profesionálnom upratovaní v Bratislave Topservis.

Efektívne upratovacie techniky a nástroje

Teraz, keď ste si vedomí najčastejších chýb, ktoré ľudia robia pri upratovaní, a viete, ako ich predísť, možno sa pýtate, aké sú tie najlepšie techniky a nástroje na upratovanie. V tejto sekcii sa zameriame na niekoľko tipov a trikov, ktoré vám pomôžu dosiahnuť účinné a efektívne výsledky.

Po prvé, investujte do kvalitných nástrojov. Aj keď sa vám môže zdať lákavejšie siahnuť po lacnejšom riešení, kvalitnými nástrojmi často dosiahnete lepšie výsledky a hlavne dlhovekejšie. Napríklad, kvalitný vysávač určite bude efektívnejší pri odstraňovaní prachu a nečistôt.

Používajte správne čistiace techniky

Ďalej, naučte sa správne techniky. Napríklad, pri vysávaní postupujte od zadu miestnosti smerom ku vchodu, aby ste nechodili práve po povysávaných častiach. Pri utieraní prachu zasa používajte mikro-vláknové handričky, ktorými prach dôkladne zotriete, namiesto toho, aby ho len rozptyľovali.

Zároveň zoženiete mnoho praktických produktov, ktorými všetky veci v domácnosti lepšie zorganizujete. Skrinky, koše, skrine so šuplíkmi alebo nábytok so skrytým úložným priestorom využite ako skvelé riešenie pre ukladanie vecí a udržiavanie poriadku.

Dodržiavajte efektívne kroky upratovania

Nielenže musíte vedieť, ako efektívne upratovať, ale aj musíte vedieť, ako udržíte čistotu medzi jednotlivými upratovaniami. Základnými úkonmi, ako napríklad umývaním riadu hneď po použití, poutieraním kuchynskej linky po varení, alebo povysávaním okolo kŕmnych misiek domácich zvierat, výrazne prispejete k udržiavaniu čistoty. Nezabúdajte tiež na fľaky pri bežnom používaní sedačiek. Ak totiž spravíte ťažko odstrániteľné škvrny ako napríklad od krvi, kávy,.. volajte nám okamžite, aby sme ich na 100% odstránili. Pozrite si našu stránku o tepovaní sedačiek v Bratislave.

Na záver, pamätajte, že najlepšou upratovaciou technikou, ktorú môžete použiť je pravidelnosť. Aj keď by ste chceli odkladať upratovanie na neskôr, pamätajte, že pravidelné upratovacie rutiny vám pomôžu udržať váš domov čistý a organizovaný. Investujte čas a energiu do vytvorenia upratovacieho plánu, ktorý bude vyhovovať vašim potrebám a životnému štýlu, a budete prekvapení, ako ľahko udržíte svoju domácnosť čistú a upratanú.