Uľahčite si upratovanie kúpeľne obrázok

Každú gazdinku, ktorá sa snaží o čistý a zdravý domov určite neprekvapia nánosy vodného kameňa a mydiel na vodovodných batériách, sprchových kútoch či odtokových otvoroch. S takýmito usadeninami je možné si poradiť celkom ľahko. Aby ste sa pri tom však veľmi nenarobili, lepšie je dať si na to čas. Predmet, na ktorom je nános usadenín jednoducho ponorte do roztoku vody s octom a to v pomere 1:2, ocot verzus voda.  Ak by ste chceli vyčistiť napríklad sprchovú hlavicu, ktorá je pripevnená na pevno, stačí ju namočiť do roztoku vo vedre v sprchovom kúte.  Po pár hodinách jednoducho nános zotriete hubkou, prípadne handričkou.

Ako na závesy sprchového kúta

Klasické plastové závesy môžete udržiavať v čistote pravidelným praním v práčke. Musíte však dodržiavať určité zásady. Pri praní zadávajte nízke teploty a nikdy tieto závesy nenechávajte podstúpiť žmýkanie. Ak by záves aj podstúpil žmýkanie, nejde celkom o tragédiu, ale môžete mať problém pri ich následnom narovnávaní. Ak by ste si ale vyhliadli záves podľa nášho vkusu, ochrániť by ste ho mohli napríklad postavením pred lacný plastový záves. Lacný záves by plnil ochrannú funkciu a dekoračný by sa tým pádom tak rýchlo nezničil. Pri takomto riešení zberáte iba dekoračný záves a lacný môže byť iba o trošku dlhší, ako je vstup do sprchového kúta.

Najbežnejším rozmerom sprchových závesov je dĺžka jeden a pol metra, v tom spočíva ich výhoda aj nevýhoda. Plastový záves sa rýchlo zničí, odborníci to odhadujú na niekoľkokrát do roka, ale môžeme ho následne využívať napríklad pri maľovaní, či v prípadoch, kedy potrebujeme niečo prikryť alebo ochrániť. Z praktického hľadiska by ste si mali vyberať hlavne matné a krémové závesy, pretože na tých vidíme minimálne znečistenie od mydiel a vodného kameňa. Tým najhorším praktickým riešením, ktorý si môžete vybrať je priehľadný sprchový záves, na tom vidíte všetko.

Čo s hrdzavými fľakmi

Pri svojej činnosti sa pri upratovaní, čistení a hĺbkovom tepovaní  stretávame často s nánosom hrdze. Často môžete tento jav vidieť v starších záchodoch, v ktorých sa na spláchnutie požíva železitá voda. Na takéto nánosy musíme použiť špeciálne čistiace prostriedky na odstraňovanie silných nánosov vodného kameňa a hrdze. Najlepšie na to fungujú upratovacie prípravky založené na báze kyseliny fosforečnej. Jej účinnosť je vynikajúca, ale zároveň musíme dodržiavať zásady ochrany zdravia minimálne vo forme gumených rukavíc. Inak nám hrozí rozleptanie pokožky či dýchacích ciest. Vždy je lepšie ak tieto nánosy odstraňujete priebežne, ako by ste sa chceli zbaviť väčších vrstiev naraz. Potom je upratovanie a čistenie Vašej domácnosti jednoduchšie. Môže sa totiž stať, že si poškodíte povrch pod týmto nánosom.  Buď si tento nános už vôbec  neodstránite, alebo po jeho odstránení sa podobný nános vytvorí za nepomerne kratšiu dobu.

Ak by ste na čistenie či upratovanie nemali čas, Topservis je tu vždy pre Vás.