mačka a gauč

V dnešnom veľkom zhone môžete mať problém udržiavať v domácnosti čistotu . Po dlhom náročnom dni pravdepodobne nemáte náladu ani chuť umývať podlahu v kuchyni, alebo skladať bielizeň. Sú to tie posledné činnosti, ktoré by ste chceli práve v tej chvíli robiť. Ale práve toto základné upratovanie čím dlhšie odkladáte, tým väčší neporiadok si v byte vytvoríte. A pritom stačí iba pár jednoduchých tipov a trikov, ktorými si svoju domácnosť udržíte v poriadku a budete mať viac času na svoje koníčky.

Pre detailnejšie informácie o upratovaní kliknite sem.

Vždy sa držte 15- minútového pravidla

Je veľmi pravdepodobné, že po príchode z práce nemáte energiu na dôkladné hodinové čistenie, ale 15 minút určite zvládnete. Jednoducho si nadstavte budík a začnite zbierať neporiadok. Vyložte riad z myčky, poskladajte oblečenie, uložte topánky do botníka a zaveste kabáty.

Efektívne určite bude, aj keď sa každý deň budete venovať inej činnosti. Jeden večer napríklad hoďte posteľné prádlo do práčky a navlečte nové. Na druhý deň môžete poumývať podlahy v kuchyni a obývačke a zbežne umyť kuchynskú linku.

Nenechávajte poštu voľne pohodenú na stole

Aj u Vás sa hromadí neotvorená pošta na jedálenskom stole? Hromadu papierov nazbierate rýchlejšie, ako by Vás napadlo. Potom už iba čím väčšia táto kopa je, tým menej chuti ju máte riešiť. Iba jednoduchým pravidelným otváraním pošty, jednoducho zmenšíte pocit neporiadku v miestnosti. Triedenie pošty Vám zaberie iba pár minút a urobíte ju pri sledovaní televízie, alebo behom zohrievania si večere.

Tiež si môžete poštu triediť. Napríklad na nevyžiadanú poštu, účty a inú korešpondenciu. Nevyžiadanú poštu okamžite hádžte do odpadu na papier a účty na stôl alebo kancelárie.

Stále dostávate papierové výpisy z banky a rôzne faktúry za služby? Dobrý spôsob ako sa zbavíte papierovej pošty je tiež, že napríklad prejdete na digitálne výpisy a faktúry. Zaberie Vám to jednorázovo iba pár minút a už navždy budete mať s papierovou poštou pokoj.

Využite robotické vysávače a modernú technológiu

Oveľa jednoduchšie budete udržiavať čistotu vo Vašej domácnosti, ak budete využívať najnovšie výdobytku techniky. Proste Vás vysávanie nebaví, alebo nemáte čas? Zaobstarajte si robotický vysávač. Kvalitný robotický vysávač perfektne funguje na kobercoch, dlažbe a rôznych podlahách. Nie je hlučný a pracuje, keď vy spíte. A môžete ho ovládať aj aplikáciou cez telefón.

Ďalšie zo skvelých výdobytkov našej modernej doby sú samočistiace mixéry, HEPA filtre a rôzne čističe vzduchu. Takéto čističe vzduchu nielenže znižujú množstvo alergénov v domácnosti, ale si aj udržíte prach pod kontrolou.

Sústreďte sa aj na miesta, ktoré nevidíte

Váš domov nikdy nebude dôkladne čistý bez alergénov, keď budete čistiť iba miesta, ktoré vidíte. Raz za čas aj premiestnite nábytok, dôkladne vyčistite žalúzie a poumývajte ľadničku zo zadnej strany. Neumývajte záchodovú misu len zvnútra ale aj z vonku. Baktérie a mikroorganizmy sa totižto hromadia aj na miestach, ktoré často prehliadnete.

Kedy ste naposledy čistili stojan na zubné kefky? Podľa štatistík sú práve držiaky na zubné kefky tretím najviac zanedbávaným miestom pri čistení v domácnosti. V zozname najnebezpečnejších miest, ktorým by ste sa mali pri čistení venovať sú:
1. Kuchynská špongia a utierka na riad, kuchynský drez
2. Misky domácich miláčikov
3. rôzne zásobníky napr. kávovaru
4. batérie nad umývadlami
5. hračky domácich miláčikov
6. pracovné dosky
7. ovládacie gombíky napr. na ovládači televízora alebo sporáka
8. dosky na krájanie

Hneď utrite, ak niečo rozlejete

Ak neutriete hneď rozliate veci, len si pridávate množstvo práce v budúcnosti. Oveľa jednoduchšie zotriete rozliaty nápoj v chladničke, ako sa budete zbavovať zaschnutého zbytku. To isté platí aj pri čistení sedačiek, čím rýchlejšie ošetríte nehodu, tým je menšia pravdepodobnosť, že tam zostane škvrna.

Viac informácií o tepovaní čalúneného nábytku zistíte tu.

Zaobstarajte si väčší kôš na špinavú bielizeň

Ak máte nedostatočné miesto vo Vašom starom koši na špinavé prádlo, to má tendenciu vypadávať a robiť dojem neporiadku. Tejto situácii jednoducho zabránite kúpou väčšieho zberného koša, aby sa tam zmestilo prádlo nazbierané za celý týždeň. Neviete kam by ste takýto kôš umiestnili? Proste len vložte špinavé prádlo do obliečky na poštár.

Vyhraďte si miesto na čistiace prostriedky

Chcete niečo vyčistiť a rýchlo neviete nájsť prostriedok, ktorý by ste potrebovali? Začnite si ukladať všetky čistiace prípravky na jedno miesto a už sa nikdy nebudete musieť trápiť, kam ste ktorý dali. Čistiace rukavice, alebo leštidlo na nábytok nájdete behom sekundy.

Upratovanie neodkladajte

V perfektnom svete by sme sa venovali iba tomu čo nás baví. Ale realita je táká, že často nemáme pomocníkov, ktorí by nás obskakovali a čistili nám byt. Preto aspoň víkend by sme mali venovať trošku dôkladnejšiemu čisteniu. Pretože čím dlhšie budete umývanie odkladať, tým zvyšujete pravdepodobnosť, že to nestihnete a že sa Vám to podarí. Stačí pri tom iba, aby ste si vyhradili hodinku v sobotu ráno na upratovanie a potom sa môžete venovať svojim záľubám.

O našich skúsenostiach veľa napovedia recenzie na našom profile.

Činnosti si spíšte na papier

Ak nebudete mať spísané veci, ktoré chcete urobiť, často na niektoré zabudnete. Vytvorením si presného plánu, kde budete mať presne určené čo máte v úmysle spraviť, zabezpečíte si, že na nič nezabudnete. Vedľa jednotlivých úloh si môžete uviesť aj frekvenciu s akou sa danej činnosti budete venovať:
1. odkladanie oblečenia a topánok ( denne)
2. ustlať si posteľ ( denne)
3. venovať sa pošte ( raz za týždeň)
4. vysypať smetný kôš ( raz za týždeň)
5. utrieť prach ( raz za týždeň)
6. povysávať a poumývať podlahu ( raz za týždeň)
7. poprať posteľné prádlo ( raz za mesiac)
8. umyť okná ( dva krát do roka)
9. poukladať skriňu s oblečením ( dva krát do roka)

Čistite zhora na dol a od kútov ku dverám

Podľa našich skúseností sa najviac narobíte, ak poslednú vec ktorú robíte je utieranie prachu v hornej časti digestora a na lampách. Znovu zašpineniu už vyčistených miest sa vyhnete tak, že najskôr očistíte najvyššie položené predmety.

Hĺbkové čistenie pár krát do roka

Hĺbkové upratovanie a odstraňovanie znečistenia by ste nemali zanedbávať. Je totiž nezanedbateľné pri udržaní sviežosti a čistoty Vášho bytu. Niekto môže mať rád takéto upratovanie robiť na jeseň niekto na jar, ale určite by ste si ho mali zaradiť. Sústreďte sa:
1. poutierajte prach z ťažko dostupných miest ako stropné lampy, žiarovky či iné lišty
2. poumývajte najvyššie položené predmety z kuchynských a kúpeľňových skriniek a umyte ich vnútro
3. sústreďte sa na vyčistenie vnútra chladničky, práčky, sušičky, rúry, umývačky riadu či mikrovlnej rúry
4. umyte okná, žalúzie a vnútorné priestory okien
5. nechajte si profesionálne vytepovať sedačku, koberce a ostatné čalúnenie
6. odvápnite si kúpeľňu a odmastite kuchynskú linku
7. vyperte záclony, paplóny, prikrývky a deky
8. čas je aj na vyčistenie digestora

Nie je jednoduché udržať svoj domov čistí a bez alergénov, našťastie sme tu my, aby sme Vám pomohli. Sme perfektne vybavení, máme chuť a potrebné skúsenosti. Preto ak by ste potrebovali pomoc, obráťte sa na nás ešte dnes.

Podobné postrehy možno nájdete aj na externom odkaze o jednoduchom upratovaní.