mačka a gauč

Všetci by sme chceli domácnosť pekne upratanú. Miesto, kde všetko má svoje miesto a kde vládne harmónia. Pri tom aj pri maximálnom nasadení sa častokrát nedokáže zbaviť pretrvávajúceho chaosu z neporiadku. Takže, čo nám nedovolí udržať si domácnosť usporiadanú? Počas našej dlhoročnej praxe v upratovaních službách – Topservis sme identifikovali pár hlavných príčin, prečo niektoré domácnosti majú neprekonateľný problém s neporiadkom. Prezradíme Vám pár krokov, ako sa zbavíte chaosu a nastolíte rovnováhu vašej domácnosti.

Prečítajte si tiež, čo o našej práci hovoria naši zákazníci na našom profile.

Neviete kde presne začať!

Dôvod: Prídete domov a zbadáte toľko neporiadku, že vyzerá až hrozivo. Vďaka tomu dokážete upratovanie oddialiť na neurčito a jednoducho neviete kedy začať.

Odstránenie: Stanovujte si len malé ciele. Pustite sa len do malých úloh. Upracte len botník, spravte si poriadok len pod zrkadlom, alebo upracte len jednotlivý druh vecí. Napríklad uložte knihy, čistiace prostriedky, alebo pozametajte. Selekciou jednotlivých prác, získate motiváciu, nadšenie a nebude sa Vám zdať neporiadok nezvládnuteľný.

Pozrite si tiež viac tipov na organizáciu šatníka na externom odkaze.

Veci odkladáte z emocionálnych dôvodov.

Dôvod: Často odkladáme veci, pretože v nich vidíte svoje spomienky, máte ich radi, alebo boli pre nás dôležité v minulosti. Niekedy ste ich potrebovali a preto ich nedokážete vyhodiť.

Odstránenie: Rozmýšľajte na tým, že hodnotné sú naše spomienky, nie tie nepotrebné predmety. Na pamiatku si nechajte drobné naozaj hodnotné veci. Buď špeciálne predmety, alebo vytvárajte foto albumy v digitálnom priestore. Tiež môžete rozmýšľať nad darovaním nepotrebných predmetov. Vecí, ktoré by niekto druhý oveľa viac mohol využiť. Takýmto veciam nájdete jednoducho nový domov, aby znova získali zmysel, alebo ich dajte na recykláciu.

Nedokážete sa rozhodnúť, čo budete potrebovať a čoho sa máte zbaviť

Dôvod: Neviete sa zbaviť pocitu, že niečo vyhodíte a na druhý deň alebo niekedy v budúcnosti to budete potrebovať. Práve z toho dôvodu si často hromadíte veci v garáži, komore či pivnici a to často desaťročia.

Odstránenie: Riaďte sa jednoduchým pravidlo jednej sezóny. Ak ste nejaké oblečenie neobliekli počas celej sezóny, je skoro isté, že to nebudete potrebovať ani v budúcnosti. Takéto oblečenie Vám nebude chýbať a môžete ho dať na charitu, alebo ho vyhodiť. Toto isté pravidlo platí aj pre iné veci. Ak niečo strčíte do skrine a dlho to nevytiahnete, pravdepodobne sa ich môžete zbaviť. Preto na veci ktoré málo používate nalepte papierik s dátumom, aby ste vedeli, ako dlho ste ich nepoužili. Podľa tohto dátumu budete vedieť, ako sa k nim v budúcnosti zachováte. Podobným systémom postupujeme pri upratovaní v Bratislave.

Do organizácie svojich vecí zaveďte funkčný systém

Dôvod: Pokúšali ste sa v minulosti zorganizovať si svoju domácnosť, ale neporiadku sa neviete zbaviť? Pravdepodobne nepoužívate systém, ktorým by ste ukladali veci intuitívne a efektívne. Potrebujete systém, ktorým budete veci ukladať čo najjednoduchšie.

Odstránenie: Skúste sa zamyslieť nad súčasným riešením. Zamyslite sa, kde by ste mali svoje veci ukladať, aby ste ich vždy mali po ruke. Potom začnite tieto predmety ukladať na toto miesto. Preorganizujte svoje úložné priestory a prispôsobte ich svojim potrebám a priestoru. Dobre zorganizovaným priestorom dosiahnete perfektný poriadok. Funkčné skrine, koše a správne miesto Vám veľmi pomôžu. Potom sa už iba sústreďte na pravidelné rutiny, o ktorých sa viac dočítate na našom blogu.

Ak chcete udržať svoju domácnosť pekne upratanú, musíte na tom pracovať. Vždy radšej implementujte drobné pravidelné kroky, ako by ste sa púšťali do jedného obrovské upratovania. Jednoduchšie si samostatne umyjete okná a inokedy poumývate podlahu či necháte odborne vytepovať sedačku, ako keď sa to budete snažiť spraviť v jeden deň. Utriedením si priorít, ktoré riešite a aktívnym prístupom k výzvam ste na správnej ceste k čistej a harmonickej domácnosti. Čistá domácnosť Vám totižto vleje do života lepší pocit jasnosti a pokoja.