čistenie syntetických kobercov

Výhody a nevýhody syntetických kobercov

Vďaka dnešnej dobe, ktorá posúva naše poznanie míľovými krokmi, objavujú sa nové technológie, vďaka ktorým dokážeme veci vyrábať rôzne. Jedným s takých príkladov sú aj syntetické koberce. Už nepotrebujete na výrobu krásneho koberca tie najkvalitnejšie prírodné materiály. V kľude si môžete zaobstarať luxus špičkovo vyzerajúcich kobercov bez toho, aby ste museli platiť majland. Treba mať však vždy na pamäti, že o pekné veci sa musíte pravidelne starať, aby vydržali dlho ako nové. Aby Vám takýto koberec slúžil naozaj po dlhú dobu, nieje od veci poznať ten najlepší spôsob starostlivosti oň.

Základné spôsoby čistenia a ošetrovania syntetických kobercov

Pravidelnosť je kľúčom k zabezpečeniu hygieny a vzhľadu Vašich kobercov. Stačí iba trochu úsilia a koberce nemusíte kupovať na pravidelnej báze. Naša rada znie, zaraďte iba pár činností na pravidelnej týždennej či mesačnej báze, aby Váš koberec vyzeral stále sviežo. Tu je pár možností, ako by to mohlo vyzerať:

1. Ten najjednoduchší a zároveň najúčinnejší je vysávanie. Ak Vám nebude na obtiaž pravidelne 2 krát týždenne vysávať, takmer úplne zabránite, aby sa znečistenie dostalo hlboko do vlákien. Toto predĺži životnosť Vášho syntetického koberca. Horšie to býva, ak máte stále malé deti, alebo chováte mačku či psa. Vtedy by ste mali vysávať ešte častejšie. Od veci nebude ani raz za pár mesiacov koberec poriadne vytrepať, ak máte tú možnosť.

2. V prípade, že by sa Vám stala nejaká nehoda, niečo by sa vylialo, alebo spravil fľak, okamžite reagujte. Pretože ak necháte škvrnu poriadne zaschnúť, znižujete šancu, že ju neskôr profesionálne odstránime. Toto sa týka napr. krvi, kedy by ste nás mali kontaktovať v čo najkratšom možnom čase. Na prvú pomoc môžu poslúžiť napríklad papierové savé utierky.

3. Ak už sa zdá, že koberec začína byť dosť znečistení neváhajte nás kontaktovať, aby sme koberec osviežili. Totižto čím dlhšie budete tepovanie kobercov odkladať, tým sa znižuje šanca, že ho dostaneme do pôvodného stavu. Nič v domácich podmienkach sa nemôže vyrovnať profesionálnemu prístupu. Takúto službu netreba využívať nejako často, ale za profesionálne čistenie po určitom čase, Vám Vaše koberce poďakujú.

Prvá pomoc s fľakmi v domácich podmienkach

Akokoľvek by ste sa snažili, nikdy nemôžete zabrániť tomu, aby sa niečo nerozlialo, alebo aby nevznikla nejaká škvrna..Preto nie na škodu poznať pár trikov, ako rýchlo zareagovať. Tým najpodstatnejším je, že budete reagovať okamžite. Tu je pár rád ako na škvrny na koberci:

1. Všetko vlhké sa musíte snažiť čo najlepšie vysušiť papierovými utierkami či handričkou.
2. Nikdy pri čistení nedrhnite, prípadne sa niečo nesnažte odstrániť mechanicky. Nechcete si predsa poškodiť Váš koberec.
3. Môžete skúsiť zobrať si savý uterák a trošku čistiaceho prostriedku, ktorý máte doma, či by to nepomohlo. Vždy sa však snažte, aby ste fľak ešte nezväčšili.
4. Škvrnu vždy čistite od vonkajšej oblasti smerom do stredu. Nechcete predsa machuľu ešte zväčšiť. Handričku ktorú používate, používajte na rôznych miestach, aby sa už odstránená špina nedostávala späť.
5. Vždy sa znažte, aby na inkriminovanom mieste zostávalo čo najmenej čistiaceho prostriedku.