čistenie vlnených kobercov

Postupujte pri čistení vlneného koberca správne

Ak si kupujete vlnené behúne do obývačky, pravdepodobne si ich zaobstarávate pre ich výzor. O ten sa však musíte pravideľne starať, inak si krásny výzor behúňa neudržíte. Vlnený koberec si predstavte ako prírodný materiál, ktorý vďaka lanolínu v chlpoch zabraňuje množeniu mikroorganizmov. Bavíme sa tu o behúňoch, ktoré nielenže dobre vyzerajú, ale zároveň sú aj mäkké, teplé a príjemné na dotyk. Ak ich budete správne používať, aj si ich veľmi dlho budete užívať, kľudne aj desaťročia. Správnu starostlivosť musíte brať ako gro, ak chcete, aby Vám počas tohto času nielen vydržali, ale aj vyzerali čo najlepšie. Preto Vám prinášame zopár rád ako na to.

Vlnené koberce a ich špecifikácia

Ak ste si práve kúpili vlnený behúň a zdá sa Vám, že z neho začali vypadávať chlpy, nebojte sa. Na každom novom vlnenom kobereci bežne na začiatku pár chlpov stratíte.

Pre úplný základ musíte vlnené behúne pravidelne vysávať. Nebojte sa toho, lebo po počiatočnom vypadaní voľných chlpov vypadávanie zastavíte. Vysávať môžete kľudne aj každý týždeň.

Podľa našich skúsenosti vysávajte behúne aj zo spodnej strany, to však nerobte tak často, stačí ak to zopakujete raz za pár mesiacov. Ak zanedbáte vysávanie spodnej strany rôznych kobercov, zapríčiníte znečistenie, napriek tomu, že by ste to vôbec tušili. Pretože rôznym znečistením a prachom spôsobíte oveľa rýchlejšie opotrebenie koberca.

Na tepovanie kobercov z vlny nikdy nepoužívajte super výkonné vysávače a tepovače.

Vyčistite si vlnený koberec sami! Dodržujte ale jednoduchý návod:

vysávač
trochu vlažnej vody
šetrný čistiaci prostriedok
mikrovláknové handričky alebo špongia
väčšia handra biela, nie zafarbená

Základný postup

1. Keď máte tú možnosť, vlnený koberec vyklepte z čo najväčšieho množstva špiny.
2. V ďalšom kroku ešte poriadne povysávajte, tento krok sa snažte neopomínať.
3. Namiešajte si jemný prací prostriedok s vlažnou vodou a postupne začnite mikrovláknovou handričkou pretierať povrch vlneného koberca.
4. Snažte sa za každých okolností minimalizovať množstvo použitej vody, vlnené koberce môžu púšťať farby a vzory.
5. Ak ste samotné čistenie ukončili, mali by ste teraz s čistými mikrovláknovými handričkami odstrániť čo najviac čistiaceho roztoku. Čím viac čistiaceho roztoku v koberci necháte, tým rýchlejšie sa bude následne špiniť.
6. V poslednom kroku by ste mali vlnený koberec vysušiť bielymi handrami, aby zostal čo najmenej vlhký.
7. Ak by ste mali doma mačku alebo psa, tí často nechávajú na kobercoch chlpy. Tie odstránite kefou. Vždy ale kefujte v smere chlpov, nie proti nim.