Nieje vysávanie ako vysávanie obrázok

Celý konkurenčný boj začal vlastne po revolúcií, keď sa u nás otvoril trh a začali sa prezentovať rôzne zahraničné firmy zamerané na čistiace stroje. Objavovali sa stále nové typy vysávačov cez typy na domáce použitie, hobby štýl až po priemyselné vysávače s profesionálnym výkonom. Celý tento boj priniesol inovatívne riešenia a najrôznejšie typy vylepšení. Jedna z najvýraznejších zmien sa odrazila na výkone motora a sacej schopnosti samotnej turbíny. A práve táto zmena z nutnosti odštartovala aj vývoj vreciek na špinu do vysávačov. Za totality sa dal zohnať iba jeden typ vysávača a to ETA 402. Do tohto stroja sa vyrábali iba plátané vrecká na odpad, ktoré bolo potrebné po naplnení vyklepať. Krok k pohodliu užívateľa znamenalo zavedenie papierových jednorazových vreciek na odpad. K tejto zmene prišlo takmer okamžite po prevrate. Ako však napredoval vývoj a postupne sa zvyšoval výkon vysávačov, papierové vrecká pod vplyvom silného výkonu vysávačov praskali, poškodzovali motory a nastala potreba iného riešenia. Toto riešenie sa objavili vo forme vreciek z netkanej textílie, ktorých vlastnosti ďaleko predbehnú papierové vrecká, ktoré sa postupne dali z trhu na ústup.

Vlastnosti vreciek z netkanej textílie

Jedná sa o zásobné vaky na špinu a prach, ktorých úžitkové vlastnosti sú niekoľkonásobne vyššie oproti bežným papierovým vreckám. Vyzdvihnúť by sa dali hlavne filtračné vlastnosti. Nielenže dlhšie takéto vrecká vydržia, ale zároveň aj zachytia väčšie množstvo menších častíc prachu. Ich samotná podstata je antimikrobiálna, pretože sú vytvárané na základe polypropylénových vlákien, ktoré bránia rozširovaniu a množeniu mikroorganizmov.  Ich životnosť je zároveň pod vplyvom vysokého sacieho výkonu vysávačov niekoľkonásobne vyššia oproti papierovým vreckám a nehrozí tak zničenie motora pri prasknutí vrecka plného odpadu a prachu.

Najnovšie technológie v oblasti vreciek na odpad do vysávačov

Posledným revolučným prvkom čo sa týka vysávačov, by sa dali označiť HEPA filtre na výstupe  vzduchu z vysávača. Výkonnosť takýchto HEPA filtrov je tak obrovská, že je takmer sto percentná. Pre predstavu z vysávača, na ktorom je namontovaný takýto HEPA filter uniknú iba tri častice o veľkosti jednej stotiny mikrometra z každých desaťtisíc častíc.
Svet vysávačov a samotných filtračných vreciek je už tak modifikovaný, že aby sa v tom človek vyznal musí byť naozaj profesionálom. Na súčasnom trhu sa pohybujú firmy, ktoré  sa zaoberajú iba touto oblasťou. Presne na zákazku dokážu vyrobiť filtračné vrecko z papiera či netkanej textílie, presne na Váš typ vysávača.

Aj na vývoji filtračných vreciek na odpad do vysávačov je pekne vidieť, ako sa história opakuje. Od plátenných vreciek, ktoré sa distribuovali za socializmu, sme sa cez papierové vrecká dostali naspäť až k vreckám z netkanej textílie, čím sa kruh uzatvára. Vysávanie a hĺbkové tepovanie sú činnosti, ktorým sa oplatí venovať pozornosť, preto upratovacia a čistiaca firma Topservis na tento fakt stále upozorňuje.