Nieje vysávanie ako vysávanie obrázok

Celý konkurenčný boj začal po revolúcií, keď sa u nás otvoril trh. Najrôznejšie zahraničné firmy začali prezentovať profesionálne čistiace stroje. Prichádzali stále s novými typy vysávačov na domáce použitie, hobby štýl a aj s priemyselnými vysávačmi s profesionálnym výkonom. Celý konkurenčný boj priniesol inovatívne riešenia a najrôznejšie typy vylepšení. Jedna z najvýraznejších zmien boli výkonné motory a turbíny s vysokou sacou schopnosťou. A práve táto zmena z nutnosti odštartovala aj vývoj vreciek na špinu do vysávačov. Nastala revolučná doba v upratovaní. Upratovacie služby v Bratislave mali začať.

Za totality ste zohnali iba jeden typ vysávača a to ETA 402. Do tohto stroja sa vyrábali iba plátané vrecká na odpad, ktoré bolo potrebné po naplnení vyklepať. Krok k pohodliu užívateľa znamenalo zavedenie papierových jednorazových vreciek na odpad. K tejto zmene prišlo takmer okamžite po prevrate. Ako však napredoval vývoj a postupne prichádzalo k zvyšovaniu výkonu vysávačov, papierové vrecká pod vplyvom silného výkonu vysávačov praskali. Prasknuté vrecká so špinou poškodzovali motory a doba priniesla potrebu iného riešenia. Toto riešenie vývojári objavili vo forme vreciek z netkanej textílie, ktorých vlastnosti ďaleko predbehli papierové vrecká. Papierové vrecká prestali byť v trende.

Vlastnosti vreciek z netkanej textílie

Jedná sa o zásobné vaky na špinu a prach, ktorých úžitkové vlastnosti sú niekoľkonásobne vyššie oproti bežným papierovým vreckám. Vyzdvihnúť musíme hlavne filtračné vlastnosti. Nielenže nám dlhšie vrecká z netkanej textílie vydržia, ale zároveň aj zachytia väčšie množstvo menších častíc prachu. Ich samotná podstata je antimikrobiálna, pretože sú vytvárané na základe polypropylénových vlákien, ktoré bránia rozširovaniu a množeniu mikroorganizmov. Životnosť vlákien netkanej textílie je pod vplyvom vysokého sacieho výkonu vysávačov niekoľkonásobne vyššia oproti papierovým vreckám. Už viac nehrozí zničenie motora pri prasknutí vrecka plného odpadu a prachu.

Najnovšie technológie v oblasti vreciek na odpad do vysávačov

Posledným revolučným prvkom, ktorý vývojové firmy priniesli na trh s vysávačmi, sú HEPA filtre na výstupe  vzduchu z vysávača. Výkonnosť HEPA filtrov je tak obrovská, že je takmer sto percentná. Pre predstavu z vysávača, na ktorom je namontovaný HEPA filter, uniknú iba tri častice o veľkosti jednej stotiny mikrometra z každých desaťtisíc častíc.
Svet vysávačov a samotných filtračných vreciek je už tak modifikovaný, že sa v ňom ako laici ani nedokážeme vyznať. Ak by ste sa chceli v tejto oblasti orientovať, museli by ste svetu vysávačov venovať množstvo času. Profesionálne firmy zamerané na vysávače dokážu vyrobiť filtračné vrecko z papiera či netkanej textílie presne na Váš typ vysávača.

Aj na vývoji filtračných vreciek na odpad do vysávačov je pekne vidieť, ako sa história opakuje. Za socializmu nám distribuovali plátené vrecká, potom sme sa cez papierové vrecká dostali naspäť až k vreckám z netkanej textílie, čím sa kruh uzatvára. Vysávanie a hĺbkové tepovanie sú činnosti, ktorým by sme mali venovať pozornosť. Upratovacia a čistiaca firma Topservis na tento fakt stále upozorňuje.