Upratovanie budúcnosti - zbavte sa zbytočností obrázok

Váš život sa zmení, Vaša domácnosť bude navždy uprataná a to len vďaka tomu, že sa zbavíte prebytočných vecí. Upratovanie však nepatrí medzi Vaše obľúbené činnosti, máte pocit, že sa mu venujete viac než je normálne? Marie Kondo prišla s novou metódou, ktorá Vám môže navždy zmeniť život. Jej kniha Zázračné upratovanie sa stala najpredávanejšou knihu a už viac ako rok vedie v kategórii poučných kníh. Vyzerá to tak, že to evidentne funguje.

Konajú sa kurzy učiace fungovať na základe tejto metódy a menia ľuďom životy. Marie Kondo je považovaná za kráľovnú upratovania ,učí ako sa navždy zbaviť prebytočných vecí, neporiadku a chaosu .

Pozitívne ohlasy sa valia zo všetkých strán. Jednou z nadšencov je aj novinárka z Veľkej Británie, ktorá svoju skúsenosť popísala v online denníku. Tvrdí, že presne podľa rád Marie začala s triedením svojho oblečenia , ktoré následne predávala alebo rozdávala. Potom prišli na rad aj ostatné nepotrebné veci ako papiere, doklady, kabelky a mnoho iných zbytočností. Skrátka rok praktikovania metódy Marie Kondo a zo šatníku jej zmizlo 65 percent vecí. Príjemným dôsledkom bolo, že čím máte menej vecí, tým o nich máte väčší prehľad a hlavne zistenie, že hmotné veci nie sú až tak dôležité.

Krok za krokom k poriadku

1, Na začiatku musíte mať cieľ. Bez cieľa sa do ničoho nepúšťajte, nikam to nepovedie. Veci nevyhadzujte bezmyšlienkovite. To by znamenalo koniec už na začiatku. Odpovedzte si na otázky ako, prečo ste sa do upratovania pustili? Čo s ním chcete dosiahnuť a čo vás motivovalo…

2, Základom je vyhadzovanie nepotrebných vecí. Nie len tých, ktoré sú na povrchu….treba sa zamerať na preplnené skrine, úložné priestory pod posteľou…

3, Triedenie podľa kategórií. Na začiatku je dôležité vedieť, koľko a čoho vlastne vlastníte. Je potrebné vyniesť všetko svoje oblečenie a veci na miesto kde ich vidíte na kope.

4, Postup je tiež dôležitý. Mali by ste dodržiavať správne poradie. Začať by ste mali s oblečením, novinami, knihami a papiermi. Až nakoniec by mali prísť na radu dopisy, pohľadnice, fotografie, skrátka veci, ku ktorým máte citovú hodnotu.

5, Keď ste sa zbavili všetkých zbytočností, môžete začať svoje veci  systematicky ukladať. Každej veci nájdite jej správne miesto, snažte sa o maximálnu jednoduchosť. Nerobte žiadne ,,komínky“! Kľúčom je zvislé skladovanie.

Hor sa do toho!