nežiaduci hmyz a čalúnenie

V prípade ak Vám napadnú čalúnený nábytok škodcovia, spôsobujú hneď niekoľko problémov. Nielenže môžu ničiť jednotlivé vlákna látky a koberca, ale aj spôsobujú ochorenia, alergie a nepríjemný stres. Pravidelným hĺbkovým tepovaním sedačky, matracov, kobercov a iného nábytku nielen udržiavate vysokú úroveň hygieny, ale aj pôsobíte preventívne proti hmyzu a baktériám. Keď ste si ale už všimli prítomnosť takýchto nežiaducich obyvateľov, to najlepšie čo môžete spraviť je, ak kontaktujete profesionálnu tepovaciu firmu.

Ako spoznáte prítomnosť nežiaducich škodcov?

V Topservis máme s týmto typom problému bohaté skúsenosti. Od nášho založenia v roku 2006 sme sa stretli s najrôznejšími typmi problémov.

Najčastejšie príznaky prítomnosti hmyzu vo Vašom čalúnení je poškodenie vlákien na koberci alebo gauči. Kľudne môžete objaviť holý kúsok na behúni, zbadať larvy molí prípadne ich vajíčka. Tiež si môžete príznaky všimnúť na vlastnej pokožke. Spozorujete pokúsanie, uštipnutie, podráždenie, vyrážky alebo svrbenie. Tieto príznaky často indikujú prítomnosť bĺch a ploštíc.

Výhody profesionálneho hĺbkového tepovania

Na Google nájdete množstvo čistiacich návodov, ako si vytepujete svojpomocne. Ak však požadujete dokonalú hygienu a odstránenie nežiaducich parazitov, pravdepodobne si nevystačíte. Stačí aby ste nepostupovali správne, využili nesprávne čistiace prostriedky či nevhodné rady a môžete si natrvalo zničiť čalúnený nábytok.

Horúcou vodnou extrakciou bojujete oveľa efektívnejšie proti parazitom a baktériám, ako bežnými vysávačmi. V prípadoch kedy dokážete aj výkonnejšími vysávačmi povysávať dospelých jedincov, profesionálnym extraktorom zničíme aj vajíčka a larvy. Zároveň nepotrebujete používať veľké množstvá čistiacich prípravkov a preto je vodná extrakcia vhodná aj pre našu zdravú domácnosť a zdravie detí a zvierat.

Najčastejšie hmyzie parazity v čalúnenom nábytku

Môžeme ich tiež nazvať textilní škodcovia. V drogérií môžete zohnať rôzne sprejové insekticídy na bežné použitie, ale iba v zriedkavých prípadoch budete dokonale úspešný pri zamorenom nábytku.

1. Blchy

Najčastejšie sa s nimi môžete stretnúť hlavne v domácnostiach s bytovými zvieratami. Na ich úplné odstránenie z koberca a látky sedačky potrebujete výkonný vodný extraktor, ktorým ošetríte jednotlivé vlákna po celej dĺžke. Iba vtedy zabijete okrem dospelých jedincov aj vajíčka a larvy

2. Mole a hmyz napádajúci čalúnenie

Zaliať čo dospelé jedince sa neživia vláknami látky, ich larvy áno. Vajíčka najčastejšie nájdete po skriňami, nábytkom, soklovými lištami. Akonáhle sa však larvy vyliahnu, živia sa organickými zvyškami, ako je napríklad odumretá pokožka. Tiež však skvelú živnú pôdu poskytujú organické zvyšky domácich zvierat, ako moč, stolica alebo nanosená pôda.

3. Ploštice

Ploštice sa presúvajú veľmi rýchlo a máločo im robí problém. Vedci zdokumentovali nejeden prípad, kedy ploštice z jedného bytu postupne obsadili celú bytovku. Do bytu si ich môžete priniesť najrôznejšími spôsobmi. Preto by ste nikdy nemali podceňovať použitý nábytok, pred vstupom do interiéru ho vždy radšej dôkladne skontrolujte. Ploštice Vám môžu spôsobiť vážne problémy. Vždy majte na pamäti, že ich len veľmi ťažko odstránite a sú odolné voči rôznym insekticídom.