Extrakčné čistenie sedačiek a kobercov obrázok

Hĺbkové tepovanie sedačiek a čalúneného nábytky vlhkou cestou podstatu postupu skrýva vo svojom názve.  Netreba si predstavovať nič zložitého. Jednoducho sa nastreľuje roztok čistiaceho prášku a odstraňovačov škvŕn na tepované čalúnenie s okamžitým vysávaním tejto zmesi, roztočov, baktérií a ostatného znečistenia. Extrakčné čistenia predstavuje čistenie špecializovaným strojom na tepovanie za pomoci vody. Voda z prepraného koberca sa potom nezbiera do vrecka na suché znečistenie, ale sa napúšťa do vedra na špinavú vodu. Mechanizmus je zložený s pár komponentov, ako je vedro s čistým roztokom vody a rozpúšťacích prípravkom, ktorý je tlačený cez vodné čerpadlo do úzkej trysky a následne na povrch sedacej súpravy. Po krátkej chvíľke pôsobenia tohto čistiaceho roztoku sa vďaka profesionálnemu saciemu motoru vysáva do vedra na špinavú vodu. Na trhu by sme našli viacero druhov a typov vodných tepovačov rozdelených hlavne podľa sacej schopnosti a veľkosti zásobníkov na roztoky.

Nižšie triedy vodných tepovačov sú o dosť lacnejšie, ale zase nedisponujú dostatočným výkonom na profesionálne hĺbkové tepovanie kobercov a čalúneného nábytku. Podľa skúseností hĺbkovo tepovacej a upratovacej spoločnosti Topservis sa výkonnejšie vodné extraktory oplatia na zadováženie iba pri ich pravidelnom používaní, preto by sme ich objavili hlavne vo vybavení profesionálnych firiem. Viacej sa bude finančne vyplácať nechať si raz za určité obdobie hĺbkovo vytepovať sedačku a malý behúň, ako si zaobstarať drahý profesionálny hĺbkový tepovač a potom sa pri hĺbkovom čistení ešte narobiť.

Celý postup od A po Z

Na úvod je potrebné namiešať čistiaci roztok. To sa robí nasypaním dostatočného množstva tepovacie prípravku s odstraňovačom fľakov do úvodného vedra na nepoužitý čistiaci roztok. Ideálny stav je ak sa používa voda vlažná, nie studená a ani nie príliš teplá, pretože sa môže poškodiť čerpadlo. Čerpadlo sa musí vodou  v priebehu práce ochladzovať, nie prehrievať. Namiešaný vlažný roztok je následne cez čerpadlo pod tlakom nanášaný na čistený povrch, tam len malú chvíľu pôsobí a je okamžite zbieraný profesionálnym sacím motorom do vedra na použitý roztok. Jedná sa vlastne o princíp prenosnej práčky. Ak sa pustíte do čistenia kobercov či sedacej súpravy doma, v drvivej väčšine prípadov čistený povrch príliš premočíte. Vodu následne nedokážete vybrať v dostatočnom množstve, aby čalúnenie rýchlo vyschlo. Pri dlhodobom namočení kobercov či sedačiek totižto hrozí dlhé stuchnutie čisteného povrchu a následné zatuchnutie. To je stav, s ktorým sa dá len málo spraviť a často sa musí koberec či sedačka, len vymeniť.

Hĺbkové tepovanie prenechajte profesionálom

Jedná sa síce o službu, ktorú je potrebné zaplatiť, ale výhody takéhoto čistenia určite prevýšia výhody čistenia svojpomocne. Pri samotnom čistení sa nielenže narobíte, ale bude Vám určite chýbať skúsenosť pri odstraňovaní fľakov od pier, krvi, trávy a podobne. Hrozí znehodnotenie materiálu, ak nebudete postupovať správne podľa pokynov výrobcu. Taktiež nemusíte zničiť v dostatočnom množstve roztoče, mikroorganizmy a plesne. Skrátka hĺbkové tepovanie vo väčšine prípadov stačí robiť raz za rok a podľa skúseností tepovacej firmy Topservis je lepšie to nechať skúseným. Vtedy môžete svojej sedačke dostatočne predĺžiť život.