Využívajte umývačku riadu efektívne obrázok

Nie je umývanie riadu ako umývanie riadu. Z umývačky riadu sme si postupne spravili štandard súčasnej doby. Nielenže nám šetrí kopu času a našu námahu s umývaním , ale jej činnosť nás vide lacnejšie, ako by sme mali umývať ručne. Odborníci odhadujú, že na svoju činnosť umývačka spotrebuje zhruba o polovicu menej vody, ktorá by vytiekla pri ručnom umývaní. Úspora sa však netýka iba spotrebovanej vody, ale aj energie potrebnej na ohrev vody. Tu však všetky výhody takéhoto pomocníka nekončia.

Umývačky sú totižto vybavené aj prídavnými programami. Jedná sa o takzvané úsporné programy.  Napríklad sa dá využívať program, ktorý zohrieva vodu maximálne do štyridsať  stupňov Celzia. Tieto programy ale nebývajú kompletné , nepoužívajú pred umývanie, čo ušetrí ďalších pár litrov vody. Častým programom tiež býva spôsob striedavého mytia, kedy sa voda ženie iba cez horné, alebo dolné oplachovacie rameno. Všeobecne by sme mohli povedať, že pri tomto spôsobe umývania spotrebuje niečo cez jedenásť litrov vody. Často zanedbávame program s veľkým potenciálom, ide o umývanie iba v jednom koši, buď v spodnom alebo v hornom.

Nikdy by sme nemali zabúdať na takzvaný aqua senzor. Jedná sa o technológiu, ktorá sama určuje potrebné množstvo vody a aj teplotu na umývanie. Podľa množstva riadu a jeho zašpinenia.  Ak si zaobstarávame umývačku riadu, nikdy nie je na škodu, poobzerať sa po modeloch vybavených schopnosťou fuzzy – logic. Jedná sa o program zameraný na ekologické čistenie. Nemali by sme zabúdať ani na senzory ako opto- senzor. Toto už je trochu pokročilejší program, ktorý si určuje podľa znečistenia riadu potrebné množstvo vody, jej teplotu , ale aj prípadné množstvo čistiaceho prípravku.

Technika sa vyvíja míľovými krokmi

Technika a pokrok ide dopredu takým tempom, že umývačky staré zhruba desať rokov sú už naozaj zastaraným vybavením. Ich spotreba vody potrebná na umývanie, ale aj energia potrebná na ohrev vody je už tak vysoká, že sa oplatí porozmýšľať o jej výmene. Jednoducho si to môžeme demonštrovať na spotrebe vody. Napríklad umývačky so šírkou okolo 50 cm, ktoré sa distribuovali pred desiatimi a viac rokmi, potrebovali na poumývanie okolo tridsaťpäť litrov vody, čo je zhruba trojnásobok potrebného množstva pre umývačky vyrábané v súčasnosti. Spotrebovali asi dvakrát viac elektrickej energie.  Najmodernejšie umývačky podľa výrobcov spotrebovávajú okolo jednej kilowatthodiny. Toto však nie je konečné číslo a znížiť sa dá ešte používaním úsporných programov, ako je napríklad oneskorený začiatok. Tento program využíva k svojej činnosti zľavnený nočný prúd. Čiže zapneme umývačku a tá sa spustí napríklad až za osem hodín v noci, kedy je lacnejšia elektrická energia.

Pre viac informácií a praktických rád neváhajte kontaktovať upratovaciu, čistiacu a hĺbkovo tepovaciu firmu Topservis.