Robotický vysávač - pomoc pri upratovaní obrázok

Vysávaniu sa nevyhne nikto, ale čo ak by sa ponúkalo riešenie, pri ktorom by sme nemuseli byť priamo prítomný. Presne na tejto báze funguje najmodernejší pomocník pri upratovaní robotický vysávač. Jeho najväčšou devízou je schopnosť rozplánovať si vysávanie celého priestoru, zmapovať všetky prekážky a v prípade nedostatku energie sám vyhľadať miesto na nabíjanie. Pri tom všetkom nemusí byť prítomná žiadna osoba a celý proces si naplánuje tento robot sám. V podstate sa dá povedať, že po návrate domov, si jednoducho sadnete, vypnete vysávač a máte vyčistenú podlahu.

Celý zázrak má niekoľko vymožeností, na ktorých sú jeho schopnosti založené. Ako základný predpoklad jeho samostatnosti by sa dal spomenúť snímač videnia, ďalej sú to odpružené kolieska, vo väčšine prípadov LCD monitor a kopu iných vychytávok. Pred samotnou prácou si robotický vysávač najskôr zmapuje celý priestor, v ktorom má pôsobiť. Na začiatku si vyhľadá najbližšiu stenu a pozdĺž nej obíde celý priestor. Následne túto miestnosť začne systematicky upratovať. Pamätá si v priestore všetky prekážky, aj miesto kam sa má priebežne chodiť nabíjať. Nabíjanie sa pohybuje model od modelu zhruba okolo dvoch hodín. Po povysávaní celého priestoru sa vráti na nabíjacie miesto a prepne sa do úsporného režimu.

Vlastnosti, ktoré rozhodujú

Pri výbere toho najvhodnejšieho vysávača v prvom rade rozhoduje jeho výška. V žiadnom prípade by nemal presahovať výšku pätnástich centimetrov, aby sa dostal pod väčšinu prekážok. Výhodou býva tiež senzor na LCD displeji oboznamujúci s naplnením nádržky na špinu a prach. Nádržka sa potom iba jednoducho vyberie a vysype. Výhodou bývajú kefky, ktoré priebežne zmetajú špinu z okolia robotického vysávača k jeho saciemu otvoru. Táto schopnosť sa využije hlavne pri vysávaní okolo stien a rôznych predmetov.

Nezanedbateľnou funkciou takéhoto vysávača je senzor zachycujúci nerovnosti a zabraňujúci prepadnutiu prístroja napríklad zo schodov. Táto vlastnosť môže byť zabezpečená aj napríklad infračervenými senzormi, ale môže byť tiež dotykový. Pri náraze vysávača do prekážky, je dotyk úplne minimálny, ale napriek tomu netreba robotu vytvárať zbytočné prekážky a čo najviac mu zjednodušiť prácu. Jeho vlastnosti využijete ako na drevených podlahách, tak na dlažbách či koberci. Nebezpečenstvo hrozí, iba ak sa má robotický vysávač dostať cez elektrické káble na zemi, môže sa zamotať. Inak takéhoto pomocníka ocenia všetci, ktorí trpia nedostatkom času, sú hendikepovaný, sú alergickí, málo pohyblivý, majú domácich miláčikov, alebo sú na dôchodku.

Podľa skúseností upratovacej, čistiacej a hĺbkovo tepovacej firmy Topservis, robotický vysávač je vynikajúcim pomocníkom.