čistenie v náročných pracovných dňoch

Čistenie domu je jednou z tých činností, ktoré sa Vám môžu zdať únavné a náročné, najmä po dlhom pracovnom dni. A hoci by sme si všetci priali žiť v nablýskaných a bezchybných priestoroch, nájsť ten správny spôsob, ako by sme to dosiahli, môže byť náročné. Ale nebojte sa, v Topservis sme tu, aby sem vám ukázali, ako to zvládnete aj v tých najnáročnejších pracovných dňoch.

Čistenie nemusí byť náročná úloha, najmä ak máte správne nástroje a triky. S trochou plánovania a správnym prístupom môže byť váš domov čistý a lesklý, aj keď ste zaneprázdnení alebo unavení po náročnom dni v práci. Takže zoberte mop do ruky a vytvorte si domov, v ktorom sa budete cítiť skvele.

Predstavte si, že ste práve dorazili domov po náročnom dni a potrebujete sa uvoľniť, ale narazíte na neporiadok, ktorý sa hromadí na každom kroku. Nie je to príliš lákavá predstava, že? Ale čo keby sme vám povedali, že poznáme spôsob, ako zvládnete čistenie aj v takýchto situáciách!

Upratovanie vždy plánujte

Začínajte vždy plánovaním. Áno, plánujte a dosiahnete úspešné a efektívne čistenie. Používajte efektívne triky a upgradujte svoje upratovanie. Rozdeľte úlohy na malé kúsky, ktoré môžete zvládnuť každý deň. Napríklad v pondelok môžete umyť riad, v utorok sa postarajte o pračku a v stredu sa zamerajte na vysávanie. Týmto spôsobom si zaťaženie rozdelíte a zvládnete čistenie bez stresu a únavy.

Vytvorte si systém. Či už využijete určité dni pre určité úlohy alebo o rotujúci systém čistenia izieb, systémom si pomôžete udržať prehľad a zabezpečíte, aby ste žiadnu úlohu nezanedbali.

Využite technológiu pri upratovaní

Zapojte do čistenia technológiu: Nájdete rôzne aplikácie a online nástroje, ktorými si pomôžete pri plánovaní a sledovaní úloh čistenia. Môžete si napríklad nastaviť pripomienky na čistenie alebo vytvoriť plán čistenia, ktorý vám pomôže udržať prehľad. Skvelú možnosť, ktorú môžete oceniť je systém Marie Kondo.

Využite čas na čistenie ako čas na multitasking. Ak napríklad sledujete svoj obľúbený seriál alebo film, využite reklamné prestávky na rýchle čistenie. Môžete tiež počúvať audioknihy alebo podcasty, kým čistíte, aby ste sa zabavili a zároveň boli produktívni.

Môžete to zhodnotiť ako klišé, ale aj hudba vám môže pomôcť urobiť zázraky pri čistení. Vytvorte si playlist s vašimi obľúbenými skladbami a nechajte sa unášať rytmom. Hudbou sa skvele stimulujete a pomôže vám zvládnuť čistenie s väčšou radosťou.

Správny čistiaci nástroj a máte pol hotovo

Používajte len tie správne nástroje. Investujte do kvalitných čistiacich prostriedkov a nástrojov, ktoré vám uľahčia prácu. Veľakrát by ste boli prekvapení, ako fungujú prírodné čistiace prostriedky. Investujte do kvalitného vysávača alebo mopu, ktorými efektívne odstránite špinu a prach, čím ušetríte čas a energiu.

Udržujte svoje čistiace nástroje na jednom mieste. Viac jednoduchých trikov, ktoré Vám výrazne pomôžu nájdete v našom článku.  Ak máte všetko, čo potrebujete na jednom mieste, ušetríte veľa času tým, že nebudete musieť hľadať potrebné nástroje a prostriedky v rôznych častiach domu.

Vyčistite svoje čistiace pomôcky: Vždy majte na pamäti, že svojim čistiacim pomôckam potrebujete venovať trochu údržby. Pravidelne čistite a dezinfikujte svoje mopy, kefy a hubky, aby ste zabezpečili, že nebudú šíriť baktérie a nečistoty po celom dome. Mop určite oceníte, ako skvelého pomocníka.

Nikdy tiež nepodceňujte moc zásoby papierových uterákov. Týchto všestranných pomocníkov využiť na rýchle utretie vyliatej malinovky alebo dokonca na rýchle utieranie prachu. Papierovými utierkami minimalizujete odpad: Zero Waste.

S kvalitnými čistiacimi prostriedkami spravíte zázraky

Používajte multifunkčné čistiace prostriedky, sú tiež veľmi užitočné. Tieto prostriedky výrobcovia navrhujú tak, aby fungovali na rôzne povrchy a materiály. Jednoducho nemusíte meniť produkty pre každú izbu alebo každý kus nábytku. 

Skúste experimentovať s domácimi čistiacimi prostriedkami, ako sú ocot a sóda bikarbóna. Účinnosťou týchto prírodných čistiacich prostriedkov budete prekvapení a zároveň budete šetriť životné prostredie a aj vašu peňaženku. Napríklad zmiešajte polovicu citrónu a trochu jedlej sódy a vytvoríte skvelý čistič na kuchynské dosky alebo riad.

Ak však cítite, že ste príliš unavení na to, aby ste sa pustili do čistenia, nebojte sa si dopriať prestávku. Radšej odložte čistenie na neskôr, keď cítite viac energie, ako sa budete nútiť do aktivít, keď ste unavení a vyčerpaní. Taktiež si môžete objednať profesionálov na upratovanie na tomto odkaze.

Naučte deti, ako pomáhať s čistením. Nie lenže si ušetríte čas, ale aj ich naučíte zodpovednosti a zmobilizujete celú rodinu k účasti na udržiavaní čistoty doma. Viac o zapojení detí do upratovania sa dočítate na našom blogu tu.

Nikdy nezabúdajte na ťažko dostupné miesta: Pri čistení často zabudneme na miesta ako vrchná časť skríň, pod nábytkom alebo medzi kúskami nábytku. Aj keď tieto miesta nezašpiníte tak rýchlo, pravidelne ich pridajte do svojho plánu čistenia, aby ste prach a nečistoty nehromadili.

Nakoniec, pamätajte, že dokonalosť nie je cieľom. Cieľom je mať čistý a príjemný domov, kde sa cítite pohodlne a šťastne, nie domov, ktorý vyzerá ako z katalógu. Takže nebuďte príliš tvrdí sami na seba a užite si proces čistenia, ako aj výsledky.