Čistenie prírodných a umelých podláh obrázok

V populácií prevláda názor, že dlážky z kameňa sa pokladajú z dôvodu úspory času a nákladov, nenechajte sa však pomýliť. Starostlivosť o takýto typ podlahy by sa vôbec nemala brať na ľahkú váhu a veľa krát je orieškom aj pre skúsené čistiace spoločnosti. Pes býva zakopaný v rôznorodosti variantov a nárokov na spôsoby prístupu k údržbe. Treba poznať, ako ku ktorému materiálu pristupovať, ako odstraňovať rôzne druhy znečistenia a ako povrch nakoniec ošetriť, aby sme ho mohli pekne vyčistiť aj nabudúce. Stačí použiť nesprávne čistidlo či spôsob umývania a na trvalé poškodenie nemusíte čakať dlho.

Bohužiaľ prax je taká, že až príliš často sa stretávame s prístupom, ktorý berie kamenné podlahy na ľahkú váhu. Je pokladaný pre to, aby sa o podlahu nemusel nikto starať a donekonečna dobre vyzerala. Prebudenie však nebýva príjemné hlavne pre majiteľov, ktorý si osadia drahé podlahy a vzápätí sa im znehodnotia.  Našťastie je hromada užívateľov, ktorý keď sa dozvedia o nutnosti údržby takej podlahy, sa k veci stavajú pozitívne a zaujíma ich, ako sa o danú dlážku majú starať.

Pristupujme k veci účelovo

O ošetrovaní a čistení podláh sa dá dohľadať množstvo informácií. Vôbec pri tom nezáleží, či sa jedná o PVC, umelohmotné podlahy, drevené či laminátové dlážky a presne takýmto alebo podobným spôsobom sa postupuje aj pri čistení dlážok zo syntetických a naturálnych kameňov.

1.    Treba si uvedomiť, že údržba začína už po samotnom položení podlahy. Na prvom mieste je zbaviť sa spárovanej hmoty a vápenných nánosov. V tejto fáze je potrebné byť nadmieru opatrný, pretože mnoho užívateľov ak sa im nedarí na prvý raz vyčistiť spárovaciu hmotu, siahne po silných zásaditých rozpúšťadlách a tým si definitívne zničí dlážku.

2.    Bežná údržba – Toto je fáza, ku ktorej treba pristupovať individuálne. Treba rozlišovať povrchovú úpravu podlahy. Napríklad, ak je podlaha namorená ochranným náterom, treba siahnuť po konzervačnej impregnácií, ak je ale vysoko lesklý povrch, sú vhodné čistiace prostriedky na báze tenzidov s pH 7. Treba kontaktovať buď skúsenú upratovaciu, čistiacu a hĺbkovo tepovaciu firmu ako je Topservis, alebo sa pýtať priamo výrobcu či predajcu.

3.    Ošetrovanie po čistení – Impregnácia je fáza, ktorú netreba podceňovať. Ak svoju podlahu ešte nepoznáte, je vhodnejšie voliť prostriedky so všeobecným účinkom a vyskúšať ich na skrytom mieste. Jedná sa o to, že na úspešnosť ošetrenia vplývajú aj také faktory, ako charakter podlahového kúrenia a podobne.

4.    Jedným z veľmi zanedbávaných krokov je špeciálne ošetrenie výraznejšie používaných úsekov, ako sú chodníčky od dverí či vyšliapané miesta pri stoličkách.

5.    Kruh sa uzatvára, umytie ošetrenia – Pri tomto kroku sa kľudne vráťte k bodu 1. A postupujte úplne rovnakým spôsobom. Treba si zvoliť také čističe, aby boli na jednu stranu jemné a druhú stranu aj adekvátne vyčistili.

Ak si neviete rady, radšej oslovte skúsenejšieho, ktorý Vám rád poradí, ako je upratovacia firma Topservis, ako si zbytočne narobiť problémy s poškodeným vybavením firmy či domácnosti.