Staré mince potrebujú odborné čistenie obrázok

Na úvod by sme mohli použiť príslovie ,, kvalita víťazí nad kvantitou ʺ. Toto príslovie všeobecne používame, ale pre numizmatikov platí stonásobne. Pre človeka neznalého preblematiky starých mincí môže stará ošuntelá minca pripadať ako odpad, no presne opačne ju ohodnotí zberateľ. Často krát starú špinavú mincu zberatelia ohodnotia vyššie, ako novovyrazenú mincu z čistého zlata. A tu spozorujete ten paradox, ak by ste tú mincu totižto vyčistili, jej hodnotu neskutočnezničíte. Napriek tomu, veľa z nás starú mincu aj vyčistí, v domnení, že ju vylepšia. Musíme si najskôr povedať, v ktorých prípadoch robíme správne a kedy si len takúto mincu zničíme.

Nespočet mincí sme takto počas novodobej histórie úplne zničili v domnení zvýšenia ich hodnoty. Keď náhodou niekto objavil prastarú mincu a v dobrej viere ju neodborným spôsobom vyčistil,  definitívne ju zničil. Počas histórie ľudstva ľudia razili mince z najrôznejších materiálov a tieto materiály v priebehu času oxidovali a získavali patinu. Ak čas prirodzene na minci vytvorí patinu, tak si ju musíme vážiť ako najcennejšu súčasť mince. V prípade ak ju odstránime, mincu úplne zničme. V žiadnom prípade nesmiete patinu považovať za znečistenie. Preto ak by ste náhodou dostali takúto mincu do rúk, jedine ako môžete správne mincu čistiť, že ju opláchnete pod vlažnou vodou, nanajvýš pretriete šetrným mydlom.

Budte opatrní za každých okolností

To najhoršie čo môžete spraviť, ak použijete agresívne upratovacie prostriedky založené na čistiacom efekte chlóru či iných chemikáliách. Rovnako devastujúci účinok dosiahnete na patinu použitím drôtenky, abrazívnych prostriedkov či čistiacej gumy. V každom prípade najskôr zistite hodnotu a vzácnosť danej mince. Inak sa môžete nepríjemne sklamať, ak by ste znehodnotili naozaj vzácnu mincu.

Neprimeraným prístupom k údržbe môžete spraviť z mince v hodnote niekoľkých sto eur úplne bezcenný pliešok. Nikdy nešpekulujte na obnovenie starej patiny umelo, pomocou prostriedkov na tvorbu patiny. Umelo vytvorená patina každý veľmi ľahko odhalí a aj priemerne znalý človek ju dokáže poznať. Takto vytvorená patina danej minci na hodnote nič nepridá.

Kovové mince s najkrajšou patinou

Históricky najbežnejšíiei mince s patinou máme mince s medi, alebo bronzu. Niektoré patiny na minciach máme pórovité a pekne vyfarbené na minci do hnedočervena, na takúto mincu dávajte pozor. Túto patinu hodnotíme aj na novovyrazených minciach. Nikdy nezabúdajte na ošetrovanie mincí, na ktorých oxidácia veľmi ľahko vytvára povlak, ako je hliník, železo a zinok. Tieto kovy zároveň vyžadujú skúsenosti a profesionálny prístup znalca. Preto ak by ste mali záujem aj o iné čistiace a upratovacie služby, neváhajte nás kontaktovať ako profesionálov s dlhoročnými skúsenosťami.

Na druhú stranu medzi tie najľahšie čistiteľné mince radíme je mediniklovú, ako sme mali socialistické dvojkorunáčky, trojkoruny a päťkoruny. Na tieto mince vynikajúco použijeme kyselina citrónová. Vždy čistite každú mincu osobitne. Po niekoľko hodinovom namočení mince v roztoku kyseliny citrónovej, mincu vytiahnite, pretrite jemnou handričkou a v prípade nutnosti znova namočte. Mincu namáčajte vždy do čistého roztoku a opakujte proces, až je minca super vyčistená.