Aj knihu treba čistiť a starať sa o ňu obrázok

Samozrejme asi nikoho neprekvapí, že aj o samotné knihy je potrebné sa starať, čistiť ich a udržiavať.  Ak by sme ich nechali voľne stáť na policiach, postupne by zapadali hrubou vrstvou prachu a zostali by znehodnotené  . V dnešnom článku Vás trošku bližšie oboznámime s postupom, ako sa o knihy starajú profesionáli. Priblížime si napríklad ako to funguje vo veľkých univerzitných knižniciach.  Vo veľkých  inštitúciách s čistením kníh majú najväčšie skúsenosti , pretože musia udržiavať obrovské množstvá na zničenie náchylných zväzkov.

Čo všetko môže knihy znehodnotiť

Kniha je jeden z najlepších priateľov človeka a ak ju práve nepoužívame, je ohrozovaná hneď niekoľkými faktormi. Jedným z najväčších nebezpečenstiev je prach. Prach sa dostane všade a ak s knihou dlho nehýbeme, obalí knihu obrovská vrstva prachu. Takáto vrstva nielenže vážne ohrozuje naše zdravie, ale zároveň vytvára živnú pôdou pre mikroorganizmy, baktérie a plesne. Človek častokrát zbadá ako mikroorganizmy napadli knihy, keď už je príliž neskoro. Naraz Vám už nič iné nezostáva, iba pristúpiť k chemickénu ošetreniu. Chemické ošetrenie nielenže viacej stojí, ale aj dlhšie trvá. Spôsob údržby tiež závisí od veľkosti knižnice. Rozdiel bude medzi obrovskými skladmi kníh, ako sú v galériách, univerzitných knižniciach, alebo drobných policiach s knihami v domácnostiach.

Očista kníh od A do Z

Najjednoduchším spôsobom očisty kníh je mechanická očista. Tá však predpokladá kladný vzťah dotyčného človeka k literatúre a tiež dostatočnú kondičku. Hlavne ak myslíme na väčšie plochy ako univerzitnú knižnicu. Rátajte s povyberaním obrovského množstva kníh z regálov. Ich roztriedenie a kategorizáciu, aby následne neprišlo k popleteniu titulov a neželanému zmätku. Okrem samotného čistenia a ošetrovania kníh je potrebné očistiť a ošetriť aj regáli, v ktorých sú knihy uložené. Nemalo by veľký význam očistiť knihy a vložiť ich späť do špinavej police. Na túto činnosť používajte špeciálne HEPA filtre. K nim sú uspôsobené kefovité nástavce s niekoľko centimetrovými vlasmi, aby neprišlo k mechanickému poškodeniu. Pri vysávaní zo všetkých možných strán používajte špeciálne vysávače s veľmi nízkym ťahom, aby sa knihy nepoškodili.

Na samotný záver ešte pred vložením kníh do políc ošetrite aj police. Podľa toho či máte policu z kovu, alebo dreva pristupuje aj k ich ošetreniu. Kovové police umývajte vodou s čistiacimi prostriedkami, zaťal čo drevo umývajte mydlovým roztokom. Nie je nič proti ničomu, ak drevené police ošetríte ku koncu ešte aj leštenkou na nábytok. Pamätajte na prostriedky s antistatickými účinkami a teda odpudzujúce prach. Ošetrenie kních a políc je úplne normálna súčasť kompletného upratania domácnosti. Ak si objednáte naše služby postaráme sa Vám aj o knihy.